„Don’t DISS my ability!” - kampania edukacyjna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród młodzieży ze szkół średnich z terenu Gdyni.

Numer projektu:

1

Lider projektu:

Fundacja Instytut Wiedzy i Kompetencji ul. Mikołaja Reja 5/7, 81-441 Gdynia

Źródło finansowania:

Projekt finansowany w ramach konkursu: Prowadzenie kampanii edukacyjnych na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży z terenu Gdyni ogłoszonego przez: Urząd Miasta Gdyni - Gdyńskie Centrum Zdrowia

Data rozpoczęcia projektu:

01-10-2021

Data zakończenia projektu:

31-12-2021

Cel projektu:

Celem głównym projektu jest podniesienie świadomości uczniów 10 gdyńskich szkół ponadpodstawowych dotyczącej:

  • zachowania w stosunku do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności podczas codziennego funkcjonowania,
  • mechanizmów społecznego wykluczania i ich konsekwencji
  • praw osób z niepełnosprawnościami jako elementu systemu praw człowieka- poprzez udział w wykładach, warsztatach, kampanii społecznej, a także w konkursie.

Grupa docelowa projektu:

  1. Bezpośredni beneficjenci projektu

    Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą uczniowie gdyńskich szkół ponadpodstawowych - 250 osób.

  2. Beneficjenci pośredni

    Beneficjentami projektu będą również osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wezmą udział w konsultacjach społecznych projektu - tematyki warsztatów. Wnioskodawca zaplanował rekrutację 15 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Będzie to młodzież w wieku 14 -20 lat, która podzieli się własnymi doświadczeniami i będzie miała znaczący wpływ na końcowy kształt warsztatów.

    Dodatkowo wnioskodawca zaprosi do współpracy 5 rodziców dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, którzy podzielą się bezcenną wiedzą dotyczącą postępowania w kontaktach z osobą o ograniczonych funkcjach poznawczych.

Formy wsparcia:

  1. Warsztaty "Don't DISS my ability!" dla uczniów 10 szkół średnich w Gdyni

Zaplanowano dwa trzygodzinne warsztaty teoretyczne w każdej z 10 szkół ponadpodstawowych z terenu Gdyni:

  • pierwszy trzygodzinny warsztat o następującej tematyce: savoir-vivre w kontaktach z osobami o niepełnosprawności ruchowej, niewidomymi lub niedowidzącymi, niesłyszącymi lub niedosłyszącymi,
  • drugi trzygodzinny warsztat o następującej tematyce: savoir-vivre w kontaktach z osobami z zespołem nabytego niedoboru odporności (AIDS), osobami z zaburzeniami poznawczymi, osobami o innych specjalnych potrzebach adaptacyjnych (zespół Tourette'a, zespół Aspergera, spektrum Autyzmu, epilepsja, zaburzenia psychiczne).

Łącznie zaplanowano 6 godzin warsztatów teoretycznych w każdej z 10 szkół ponadpodstawowych z terenu Gdyni (60 godzin).

Głównym celem warsztatów jest nabycie umiejętności prawidłowej komunikacji z osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności (savoir-vivre), zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzeb i możliwości osób z orzeczeniem o niepełnosprawnościami (w tym zmiana stereotypowego postrzegania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jako “z góry potrzebujących naszej pomocy”) oraz bezpieczne udzielenie pomocy osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

  1. Równolegle do warsztatów wnioskodawca przeprowadzi w Gdyńskich szkołach ponadpodstawowych kampanię społeczną "Don’t DISS my ability". Wnioskodawca umieści w placówkach plakaty skłaniające młodzież do refleksji na temat traktowania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w codziennych kontaktach. Wnioskodawca planuje stworzenie 4 plakatów promujących kampanię, a także broszury informujące dla uczniów.

Materiały zostaną bezpłatne rozpowszechnione w szkołach. Podsumowaniem kampanii będzie konkurs skierowany do uczniów gdyńskich szkół ponadpodstawowych, w ramach którego młodzież przygotuje prace plastyczne obrazujące hasło "I won’t DISS your ability".

  1. Utworzenie grupy samopomocowej dla młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności „Don’t DISS my ability”.

Wartość projektu:

29 896,00 zł

Wartość dofinansowania:

28 396,00 zł