„Don't DISS my ability 2!” - kontynuacja działań edukacyjnych na rzecz integracji osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród młodzieży ze szkół średnich z terenu Gdyni.

Lider projektu:

Fundacja Instytut Wiedzy i Kompetencji ul. Mikołaja Reja 5/7, 81-441 Gdynia

Data rozpoczęcia projektu:

01-09-2022

Data zakończenia projektu:

27-11-2022

Cel projektu:

W ramach projektu zaplanowano kontynuację działań edukacyjnych - warsztatów kształtujących kompetencje miękkie oraz podnoszących świadomość uczniów 8 gdyńskich szkół ponadpodstawowych w zakresie integracji społecznej rówieśników z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Grupa docelowa projektu:


Warsztaty odbędą się w 8 gdyńskich szkołach ponadpodstawowych, tj.:

  • w 2 szkołach zawodowych: Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych oraz Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych,
  • w 8 liceach ogólnokształcących: I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Zasłużonych Ludzi Morza, II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, V Liceum Ogólnokształcącym im. Pułkownika Stanisława Dąbka, VI Liceum Ogólnokształcącym im. Wacława Sierpińskiego, VII Sportowym Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących, IX Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, X Liceum Ogólnokształcącym im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej oraz XV Liceum Ogólnokształcącym dla Niedosłyszących im. Zjednoczonej Europy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6.

Wsparciem objętych zostanie min. 200 uczniów wyżej wymienionych placówek.

Formy wsparcia:

W ramach projektu odbędzie się 16 czterogodzinnych warsztatów - po 2 czterogodzinne warsztaty w 8 gdyńskich szkołach ponadpodstawowych. Każdy z warsztatów będzie składał się z trwającej 2 godziny części teoretycznej oraz trwającej 2 godziny części praktycznej.

  • Definicja, modele i język opisu niepełnosprawności, osoba ze szczególnymi potrzebami.
  • Rodzaje niepełnosprawności.
  • Funkcjonowanie w społeczeństwie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  • Młodzieżowy savoir-vivre w kontaktach z osobami o niepełnosprawności ruchowej, w tym zajęcia praktyczne z wózkiem inwalidzkim.
  • Młodzieżowy savoir-vivre w kontaktach z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi, w tym zajęcia praktyczne z alfabetem Braille'a i opaską na oczy.
  • Młodzieżowy savoir-vivre w kontaktach z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi, w tym zajęcia praktyczne ze sposobów komunikacji pozawerbalnej.
  • Co mogę zrobić, aby zniwelować stereotypy społeczne? Burza mózgów.
  • Młodzieżowy savoir-vivre w kontaktach z osobami z zespołem nabytego niedoboru odporności (AIDS), AIDS a HIV co powinniśmy wiedzieć i czego nie powinniśmy powiedzieć?
  • Młodzieżowy savoir-vivre w kontaktach z osobami z zaburzeniami poznawczymi.

Wartość projektu:

11 950,00 zł

Wartość dofinansowania:

9 700,00 zł